Lista personalităţilor din domeniul teatral care încasează indemnizaţii de merit la ora actuală
martie 30, 2018
Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Românești – Timișoara 2018
aprilie 4, 2018

DUMINICĂ, 15.04.2018

  • 16.30 – Sala Petru Valter: Valentin BranișteMaidanez, text și regie Valentin Braniște, Teatru de Kartier, Bacău
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Luminița Bortă: City Break, după P. M. Arsch, regia Ania Cazan, proiect independent, Pitești
  • 20.00 – Sala Mare: PREMIERĂ – Dragă Elena Sergheevna, după Ludmila Razumovskaia, regia Mădălin Hîncu, Teatrul Bacovia, Bacău

LUNI, 16.04.2018

  • 11.00 – Sala Petru Valter: Cartea de teatru-Cartea despre teatru: Prezentarea colecției specializate a Editurii Nemira; Lansare de carte: Teatrul la filtru, de Carmen Mihalache, Ed. Junimea; Ei sunt printre noi (cartea monlogurilor), de Mihai Ignat, Ed. Tracus Arte; Ce dorește domnul?, de Pascal Bruckner, traducerea Doru Mareș, Ed. Trei
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 – Sala Mare: Tiberiu Gabor-BitereEu i-am îngropat pe Hamneți, eu l-am îngropat pe Gahudius, text și regie Laurențiu Budău, Teatrul Bacovia, Bacău
  • 18.15 – Sala Petru Valter: Alina NeaguSpovedania unei videochatiste, text și regie Valentin Braniște, Teatru de Kartier, Bacău
  • 20.30 – Sala Mare: Gheorghe Ifrim Gigel, după Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu, proiect independent, București

MARȚI, 17.04.2018

  • 11.00 – GIO PUB: Eu îl rog pe Dumnezeu unele lucruri – spectacol lectură după textul cu același nume de Tincuța Horonceanu-Bernevic, nominalizat la Concursul de Monodramă
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 –Sala Petru Valter: Concurs – Alexandra CheroiuPsihoză 4.48 A.M., după Sarah Kane, regia Cristian Grosu, proiect independent, Cluj
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Sebastian LupuGroparul, după Mihaela Mihai, un spectacol de Sebastian Lupu, Teatrul Art Emotion, Oradea
  • 20.30 – Sala Mare: Marius Manole și Șerban Pavlu în Demnitate, text și regie Ignasi Vidal, Teatrul Avangardia, București

MIERCURI, 18.04.2018

  • 11.00 – GIO PUB: Iulia, biata de ea – spectacol lectură după textul cu același nume de Gabriel Sandu, nominalizat la Concursul de Monodramă
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.00 – Sala Mare: Bastien & Bastienne, după W. A. Mozart, regia Irina Crăiță, Opera Comică pentru Copii, București
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Andrei Merchea ZapotoțkiDespre femei. One-man show, după Nicolae Esinencu, regia Tudor Tăbăcaru, Teatrul Tineretului, Piatra Neamț
  • 20.00 – Sala Mare: Concurs – Andreea Darie – Trei, după Marguerite Yourcenar, regia Octavian Jighirgiu, Teatrul Bacovia, Bacău

JOI, 19.04.2018

  • 11.00 – GIO PUB: Jurnalul muribundei – spectacol lectură după textul cu același nume de Laura-Antonia Ionescu, nominalizat la Concursul de Monodramă
  • 15.00 – Atelierele
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Ilinca Istrate, – Râzi paiață, spectacol de Ilinca Istrate, producție independentă, Iași
  • 20.00 – Sala Mare: George Albert CosteaDorian, spectacol de dans contemporan de Oana Răsuceanu, Asociația Culturală Control N, București

VINERI, 20.04.2018

  • 11.00 – Sala Petru Valter: Colocviul Fețele Monodramei și lansarea volumului Teatrul la persoana I de Octavian Saiu, în prezența autorului
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 – Sala Mare: Concurs – Isabela NeamțuGrounded, regia Ligia Ciornei, Asociația Culturală Doctor’s Studio, București
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Edith AlibecDe ce fierbe copilul în mămăligă?, după Aglaia Veterany, regia Dana Paraschiv, București
  • 20.30 – Sala Mare: Andreea Bibiri – O femeie singură, de Dario Fo și Franca Rame, regia Daniel Grigore Simion, Teatrul de Artă București

SÂMBĂTĂ, 21.04.2018

  • 11.00 – Sala Petru Valter: Spectacolul laureaților IDFest 2017, Ana Maria Codiță și Rareș Fota
  • 15.00 – Ateliere
  • 16.30 – Sala Mare: Concurs – Alexandra Gîtlan – Rhapsody in glue, scenariu după textul lui Lajos Notaros, cu motive din poeziile lui Charles Bukowski și ale Alexandrei Gâtlan, regia Tapastó Ernö, coproducție Teatrul Maszk (Ungaria) și Aradi Kamaraszínház, Arad
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Concurs – Denisa Nicolae – Tot ce-i minunat în lume, după Duncan Macmillan și Johnny Dahoe, regia Nicolae Constantin Tănase, Vanner Collective, București
  • 19.30 – Sala Mare: Coca Bloos – Mărturisiri
  • 20.15 – Sala Mare: Cristina DăscălescuFoi Deus, concert de muzică Fado

DUMINICĂ, 22.04.2018

  • 11.00 – Sala Petru Valter: Atelierul cu Vise
  • 12.30 – Sala Petru Valter: Atelierul pentru adolescenți
  • 13.30 – Sala Petru Valter: Atelierul pentru adulți
  • 18.00 – Sala Petru Valter: Zymberaj Mentor – Actor in the box, spectacol de Zymberaj Mentor, The House Movie Theater Akt, Kosovo
  • 19.45 – Sala Mare: Festivitatea de premiere
  • 20.30 – Sala Mare: Richard Bovnoczki și Mihai Călin în Schneider și Schuster, după Joshua Sobol, regia Lucian Pavel, ARCUB, București