PROGRAM GALACTORIA 2018 // Cluj

THE GRAPES OF WRATH / FRUCTELE MÂNIEI // LUK PERCEVAL
mai 14, 2018
ZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI // Teatrul Național Cluj
mai 24, 2018
În perioada 3-10 iunie, în Cluj-Napoca, va avea loc cea de-a XV-a ediție a festivalului „Galactoria”, dedicat specialiștilor în domeniul artelor spectacolului și publicului.
Sunt prezentate producțiile realizate de generația 2015-2018 a Facultății de Teatru și Televiziune, din cadrul Universității Babeș Bolyai, Cluj-Napoca.
Galactoria este un eveniment marcă a Facultății de Teatru și Televiziune Cluj, care se desășoară an de an și care pune în valoare generațiile absolvente, dându-le oportunitatea să iasă la rampă cu munca celor 3 ani în domeniul cercetării personajelor și esteticii scenice.
Actorii, Regizorii, Teatrologii și profesorii lor au pus cap la cap cele mai bune texte și producții pe care au reușit să le pătrundă și să le exploateze în cei 3 ani de colaborare și acum ne invită să le urmărim și să ne lăsăm conduși în lumea poveștilor și a frumosului, totodată.

PROGRAM GALACTORIA 2018 // Cluj

Duminică, 3 iunie

ORA 11:00, Enigma Café | Festivitate de deschidere Galactoria

ORA 14:30, Enigma Café | Spectacol lectură „Exit/Enter”, de Betty Loran

ORA 17:30, curtea Facultății de Litere | „Capul de rățoi” – fragmente după G. Ciprian, regia: Maria Zametheea

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Livada de vișini” de A.P. Cehov, anul III RO

ORA 19:00, Studio Harag György | „Opera de trei parale” de Bertolt Brecht, anul III MA, regia: Marcel Bélai

Luni, 4 iunie

ORA 11:00, Enigma café | Conferință ,,Teatrul independent ca alternativă a tânărului absolvent”. Moderator Iulia Popovici

ORA 14:00, Enigma café | Lansare de carte – „Metaforă. Protest. Performance art în România și Moldova” de Iulia Popovici, Raluca Voinea

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Insula Shakespeare” studii shakespeariene, anul III RO

ORA 19:00, Studio Harag György | ,,Cum vă place” de William Shakespeare, anul III MA, regia: Attila Keresztes

ORA 23:30, Enigma café | ,,9 piese de teatru remixate”, concert de/cu Alex Ștefănescu

Marți, 5 iunie

ORA 16:00, Fabrica de pensule | „Avioane de hârtie” de Elise Wilk, regia: Norbert Boda

ORA 16:00, Sala I.D. Sîrbu | Dialog pe tema „Cât de tineri sunt titanii?” inițiat de Bogya Tímea Éva și Sorbán Csenge

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Niște fete” de Neil LaBute, anul III RO

ORA 19:00, Studio Harag György | „Exposed”, anul III MA, regizor și coregraf: Enikő Györgyjakab

ORA 22:00, Studio Radu Stanca | ,,ImproVshow Silver”

Miercuri, 6 iunie

ORA 11:00, Enigma Café | Lansare de carte – „Ei sunt printre noi” de Mihai Ignat, prezintă prof. univ. dr. Miruna Runcan

ORA 19:00, Studio Radu Stanca |  „Deșteptarea primăverii” de Frank Wedekind, anul III MA, regia: Attila Keresztes

ORA 22:15, Curtea Facultății de Teatru și Televiziune | „Cumetrie cu taifas shakespearian” după scena meșterilor din „Visul unei nopți de vară” de William Shakespeare, regia: Maria Zametheea

ORA 23:00, Curtea Facultății de Teatru și Televiziune | Poezie patriotică la foc de tabără

Joi, 7 iunie

ORA 11:00, Enigma café | Lansări de carte – editura Eikon – Raluca Sas Marinescu, Olivia Grecea, Theodor Cristian Popescu, prezintă prof. univ. dr. Miruna Runcan

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Romeo și Julieta” de William Shakespeare, anul III MA, regia: Attila Keresztes

ORA 19:00, Reactor de Creație și Experiment | „Eu sunt! Și?” de Dan Boldea, regia: Betty Loran

ORA 21:00, Fabrica de Pensule | „Barbă albastră” de Dea Loher, regia: Iana Oprișa

ORA 23:00, Engima café | Recital de poezie „Îngerașii de pahar”, după Cartea Alcool de Ion Mureșan 

Vineri, 8 iunie

ORA 10:00-14:00; 18:00-22:00, Refectoriul Bisericii Franciscane | Workshop metoda T. Suzuki, cu Kozma Gabor Viktor *

ORA 10:30, Studio Harag György| Conferință-Workshop: „Rolul dramaturgiei coregrafice în dezvoltarea artei actorului”
cu Gina Șerbănescu și Andreea Belu

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Shopping and fucking” de Mark Ravenhill, anul III RO

ORA 19:00, Studio Harag György | „Exposed”, anul III, MA, regizor și coregraf: Enikő Györgyjakab

ORA 22:00, Studio Radu Stanca | One woman show: „Psihoză 4.48 A.M.” de Sarah Kane, regia: Cristian Grosu

Sâmbătă, 9 iunie

ORA 10:00-14:00; 18:00-22:00, Refectoriul Bisericii Franciscane | Workshop metoda T. Suzuki, cu Kozma Gabor Viktor

ORA 16:00, Studio Radu Stanca | „Năpasta” de I.L.Caragiale, regia: Iana Oprișa

ORA 20:00, Studio Radu Stanca | „Hedda Gabler ”de H. Ibsen, regia: Luana Hagiu

Duminică, 10 iunie

ORA 11:00, Curtea Facultății de Teatru și Televiziune | One woman show: „Fata din cort” scenariu și regia: Maria Zametheea

ORA 10:00-14:00; 18:00-22:00, Refectoriul Bisericii Franciscane | Workshop metoda T. Suzuki, cu Kozma Gabor Viktor

ORA 19:00, Studio Radu Stanca | „Careta venețiană”, anul III RO

ORA 23:00, Restaurant Napoca 15 | Petrecere de închidere a Festivalului

*Preț workshop metoda T. Suzuki: 160 RON

Pentru toate celelalte evenimente, intrarea este liberă în limita locurilor disponibile