Festivalului European al Spectacolului – Festivalul Dramaturgiei Românești FEST-FDR 2018

Reactor Cluj // Programul lunii mai
mai 7, 2018
EMPIRE – un spectacol cu 4 actori, în 4 limbi, pe tema (i)migrației
mai 8, 2018
Show all

Programul FEST-FDR 2018

Sâmbătă, 5 mai
Ora 19, Sala Mare – Deschiderea Festivalului
10 de Csaba Székely, regia Radu Alexandru Nica (Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu / FDR)
ora 21, Parcul Civic – Concert Subcarpati / FEST Outdoor

Duminică, 6 mai
ora 19, Sala 2 – Familia fara zahar de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol (o coproductie Teatrul Mic si Centrul de Teatru Educațional „Replika”,                                       București / FDR), Recomandat peste 14 ani
ora 22, Piata Victoriei Wanted (eVenti Verticali, Italia / FEST Outdoor)

Luni, 7 mai
ora 19, Sala – Mare Empire, un concept de Milo Rau (o coproductie International Institute of Political Murder, Zürcher Theater Spektakel și Schaubühne                           Berlin / FEST), Recomandat peste 14 ani
ora 21, Sala 2 – Numitorul comun de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu (Teatrul de Comedie București / FDR), Recomandat peste 14 ani
ora 22, Piata Victoriei  -Wanted (eVenti Verticali, Italia / FEST Outdoor)

Marți, 8 mai
ora 17, Studio „Utu” – Înaintea erei noastre, un concept de Daniel Chirila (o coproducție Teatrul LUNI de la Green Hours și Frilensar / FDR),                                                                Recomandat peste 10 ani
ora 19, Sala 2 – Cea mai calduroasa zi din an, un spectacol de Bogdan Theodor Olteanu (o coproductie Teatrul Apollo 111 si SUB25, București / FDR)
Recomandat peste 10 ani
ora 21, Piata Victoriei Strigătele Parisului (Teatrul Masca, București / FEST Outdoor)

Miercuri, 9 mai
ora 19, Sala Mare – Bucurie si fericire de Csaba Székely, regia Andi Gherghe (Teatrul 3G Târgu Mureș / spectacol in limbile română si maghiara, cu                                                  supratitrare / FDR),Recomandat peste 14 aniora 21, Sala 2 – Text Shop, one man show Gigi Caciuleanu; lansarea albumului Gigi                                                 Caciuleanu – Omul dans de Ludmila Patlanjoglu / FEST
ora 21, Piața Victoriei  – Reflection, un spectacol de Andreea Cristina Ion (Lightwave Theatre Company / FEST Outdoor)

Joi, 10 mai
ora 19, Sala Mare – Sillons, coregrafia Brahim Bouchelaghem (Zahrbat Cie, Franta / FEST)
orele 18 si 21, Sala 2 – Stage dogs, text de Florin Piersic jr. (inspirat de A life in the theatre de David Mamet), regia Florin Piersic jr. (Teatrul ACT,                                                         Bucuresti / FDR), Recomandat peste 16 ani
ora 21, Piata Victoriei – Reflection, un spectacol de Andreea Cristina Ion (Lightwave Theatre Company / FEST Outdoor)

Vineri, 11 mai
ora 17, Studio „Utu” – Povestea păsării fără cuib de Ada Lupu, regia Iris Spiridon (Teatrul Național Iași / FDR)
ora 19, Sala Mare – Mortul viu (Calea lui Prometeu) de Dejan Dukovski, regia Aleksandar Popovski (Teatrul Național Sarb Novi Sad, Serbia / spectacol în                                     limba sarba cu supratitrare / FEST)
ora 21, Sala 2 – Shakespeare pentru Ana , un spectacol de Luminița Ticu (Centrul de Arte Coliseum, Chisinau / FDR), Recomandat peste 14 ani

Sambata, 12 mai
ora 19, Sala Mare – De ce iubim femeile, după Mircea Cartarescu, regia Mihaela Lichiardopol (Teatrul Național din Timisoara / FDR), Recomandat peste                                      18 ani
ora 21, Sala 2 – Poveste din Transilvania de George Stefan, regia Andi Gherghe (Centrul Multimedia Studio Act, Oradea / FDR)

Duminica, 13 mai
ora 19, Sala 2 – UN, coregrafia Pál Frenak (Compagnie Pál Frenak, Ungaria-Franta / FEST), Recomandat peste 16 ani
ora 20, Sala Mare – Închiderea FEST-FDR2018 – The Grapes of wrath / Fructele maniei după John Steinbeck, regia Luk Perceval (NTGent, Belgia /                                                FEST)

Evenimentul este organizat de Teatrul Național din Timișoara, cu sprijinul Primăriei și al Consiliului Local al Municipiului Timișoara.